تبلیغات
درمان اعتیاد ترك اعتیاد - همه چیز در مورد ماده مخدر بسیار خطرناك و كشنده كراك - قسمت دوم

 ۱۳/ ۷ درصد دانش‌آموزان در معرض مستقیم اعتیاد
هنگامی كه بیشترین تبلیغات قاچاقچیان و فروشندگان مخدرهای صنعتی با عنوان‌هایی همچون بی‌خطر‌بودن، اعتیادآور نبودن و… در كنار ارزانی و آسانی تهیه آنها قرار می‌گیرد، طبیعی است كه درصد زیادی از جوانان جامعه به مصرف آن مبادرت ورزند.
هم‌اكنون از ۱۰ میلیون دانش‌آموز سراسر كشور ۱۳/۷ درصد آنها در معرض مستقیم اعتیاد قرار دارند. این در حالیست كه به گفته محمد موسی‌زاده، كارشناس، آشنایی جوانان با كراك در دوره دبیرستان و گاه در دوره راهنمایی صورت می‌گیرد و تبلیغ كلامی مواد، منجر به استفاده از آن می‌شود.
در سال‌های گذشته بیشتر مراجعان كلینیك‌های ترك اعتیاد را میانسالانی تشكیل می‌داد كه به تریاك و هروئین و نمونه‌های مشابه اعتیاد داشتند، بیشتر مراجعان جوانان كم‌سن و سالی هستند كه همراه خانواده‌هایشان برای سم‌زدایی می‌آیند و نزدیك به ۶۷درصد این افراد معتادان به مواد صنعتی هستند كه نیاز به سم‌زدایی‌های فوق‌سریع دارند و در حقیقت چهره معتادان و نوع اعتیادشان كاملاً عوض شده و این نگران‌كننده است.
یک مادر که کودکش را برای ترک به کلینیک برده می گوید ک پسرم تنها ۱۵ سال سن دارد و مصرف موادمخدر را از ۱۲ سالگی و با مصرف حشیش شروع كرده است و در حال حاضر به كراك اعتیاد دارد و وضعیت روحی و جسمی خوبی ندارد.
او تاكید می‌كند كه پسرش توسط همسالان خود معتاد شده و گاهی برای تهیه مواد همراه دوستانش دست به كارهای خلاف می‌زد.

معتادان به كراك در رفتارهای خود تغییرات بارزی را نشان می‌دهند كه از جمله آنها عبارتند از: از دست‌دادن توجه و تمركز، كاهش وزن، ناپدید‌شدن لوازم قیمتی خانه، آشفتگی، برنامه خواب نامنظم، بی‌توجهی به آراستگی ظاهری، پادرانویای شدید، بی‌قراری و اضطراب.
بنابراین كراك، شخصیت معتادان را متزلزل كرده و بار روانی آن به‌مراتب بیشتر از سایر مواد دیگر است.

مرگ ناگهانی معتادان كراك

هر چند اثرات كوتاه‌مدت كراك مشابه‌ آمفتامین است و در مدت زمان كوتاه‌تری فرد احساس چابكی و سرخوشی مفرط می‌كند اما پس از آن منجر به بروز عوارض جسمانی و حتی مرگ مصرف‌كننده می‌شود. دكتر جلالی فوق‌ تخصص سم‌شناسی درباره عوارض كراك به می‌گوید: كراك نوعی مواد از الكائیدهای دسته كوكائین است كه اصل آن انرژی‌زا و شادی‌آور است.
اعتیاد به كراك در كشورهای صنعتی محدود به یك گروه سنی با شرایط اجتماعی یا اقتصادی خاص نیست و ارزان بودن و در دسترس بودن این موادمخدر را همگانی كرده است. البته در ایران بیشتر گروه سنی ۱۷ تا ۲۵ سال به آن گرایش دارند. كراك ماده‌ای است كه خوشی و نشئگی آن چند ماه بیشتر طول نمی‌كشد و بعد از مدت كوتاهی خوشحالی روز اول را به مصرف‌كننده نمی‌دهد و فرد برای به دست آوردن خوشی روز اول مصرف خود را زیاد می‌كند به‌طوری كه در ماه سوم و چهارم هر دو ساعت یك‌بار اقدام به مصرف كراك می‌كند.

تزریق كراك آخرین مرحله برای كسب خوشی بیشتر است كه عوارض جسمانی و روانی جبران‌ناپذیری برای معتاد به همراه دارد. تزریق به شدت مغز، كبد و قلب را تحت‌تاثیر قرار داده و موجب التهاب این اعضا می‌شود. تحت‌تاثیر عوارض منفی كراك تمام اجزایی كه در تماس مستقیم با دود كراك هستند ذره‌ذره نابود شده و می‌پوسند.
اجزای داخلی بدن عفونت می‌كند و در برخی موارد دیده شده مصرف‌كنندگانی كه به مدت طولانی از این ماده استفاده می‌كنند، میزان عفونت به اندازه‌ای است كه اجزای بدن از هم جدا می‌شوند، یعنی گوشت زیر پوست دچار عفونت شده و به اصطلاح «كرم» می‌زند.
محرومیت چند هفته‌ای یا چندماهه یك معتاد كراك از این ماده او را نمی‌كشد بلكه استفاده مجدد پس از یك دوره زمانی، موجب مرگ معتاد می‌شود چرا كه با ایجاد مسمومیت تعداد تنفس‌ها را كاهش داده و خواب معتاد را عمیق‌تر می‌كند و در اكثر اوقات شاهدیم كه این افراد حین مصرف در خرابه‌ها و دستشویی‌های اماكن عمومی می‌میرند.
ترك كراك تنها به‌وسیله روش سم‌زدایی فوق‌سریع URD میسر است و روش‌های دیگر ترك كراك از قبیل استفاده از دارو و قرص‌های ترك در این مورد چندان تاثیرگذار نیستند.

عوارض اجتماعی کراک:

در میان افراد معتاد به هر گونه ماده اعتیاد آور، تهیه “مواد” در بسیاری از مواقع از راههای نامشروع و خلاف انجام میگیرد و بسیاری از كسانی كه به كرك اعتیاد دارند نیز برای برآمدن از عهده مخارج تهیه مداوم آن به روشهای خلافكارانه دست میزنند. اما نكته پر اهمیت این است كه دست زدن این افراد به اعمال خشونت بار و جنایتكارانه دلیل مهم دیگری هم دارد و آن بروز رفتارهای شرورانه و پرخاشگرانه ناشی از بروز بیماری پارانویا (بیماری سوء ظن) است كه از عوارض مصرف كرك به شمار می آید و در واقع پرداختن این اشخاص به اعمال خشونتبار، لزوما به دلیل نیاز به پول نیست.

آیا اجساد كراكی‌ها را به دلیل پوك و فاسد شدن در مرده‌شورخانه نمی توان شست ؟

 قبلا شنیده بودیم و در جامعه دیده بودیم که تریاكی‌ها پوستشان کاملا سیاه می‌شود. اما در مورد كراكی‌ها تکلیف چیست؟

مردم می گویند : چون اجساد آن‌ها چنان پوك و فاسد است كه قابل شستن نیست. بدون غسل دفن می گردند. شایعات، حاكی از این بودند كه اعتیاد به كراك در مراحل آخر خود، چنان جسم فرد را نابود می‌كند كه ممكن است استخوان‌هایش در حین جابه‌جا كردن بشكند یا اعضای بدنش از هم جدا شود. یعنی كراك این‌قدر خطرناك است!!

در جواب باید گفت كه مواد مخدر می‌توانند چنین تأثیری بر روی اندام‌ها بگذارند. ولی با این حال هنوز به طور دقیق، یافته‌ای برای تأیید این قضیه در رابطه با مصرف کراک وجود ندارد. بر روی مواد مخدر سنتی، مطالعات زیادی انجام گرفته. اما به دلیل نو ظهور بودن انواع مواد مخدر صنعتی و آزمایشگاهی، تحقیقات زیادی در دسترس نداریم تا بتوانیم به آن‌ها استناد كنیم. همچنین لازم به ذکر است با توجه به آنکه کراکی که در نقاط دیگر جهان مصرف می شود خالص تر است و با نوع ایرانی که انواع قرض ها در آن ریخته می شود کاملا فرق دارددر نتیجه نوع ایرانی به مراتب خطرناکتر است و نتیجه تحقیقات در اروپا در مورد ایران صدق نمی کند .

اما می توان دلایل زیر را برای پوسیدن بدن این افراد به دست آورد:

«مصرف كراك باعث می‌شود كه فرد هیچ دردی را حس نكند و در نتیجه بیماری‌های مختلف در بدنش به راحتی پخش شود. علاوه بر آن، مخدرها سیستم ایمنی را تضعیف می‌كنند و راه برای ورود عوامل عفونی باز می‌شود. در نتیجه، یك شخص معتاد به كراك احتمالا دچار چند بیماری مختلف هم خواهد بود.

حالا اگر این شخص، كارتن‌خواب باشد قطعا عوامل عفونت‌زا در جسم او خانه كرده‌اند. ولی به دلیل بی‌حس بودن ناشی از مصرف مخدرها دركی از وضعیت خود ندارد. وقتی یك فرد سالم می‌میرد، پس از طی زمان مشخصی مثلا ۷۲ ساعت جسمش دچار پوسیدگی‌هایی خواهد شد.

 حال اگر شخصی معتاد به كراك و آلوده به عفونت درونی باشد، پس از مرگ در مدت ۱۲ ساعت به همین مرحله خواهد رسید. جنازة یك روزة او مانند جنازة چندین روزة افراد سالم است و بسیار زودتر فاسد شده و از هم می‌پاشد. در بسیاری  از انواع دیگر مواد مخدر هم این حالت به درجات مختلف دیده می‌شود.»

راه حل ترک کراک چیست ؟

معمولا هیچ‌كس  بیش از ۵ سال به كراك اعتیادنخواهد داشت . زیرا دورة كشتار آن از ۲ سال پس از شروع مصرف آغاز می‌شود و در نهایت تا ۵ سال پس از آن، فرد را از زندگی خلاص می‌كند.

مانند هر ماده مخدر دیگر کراک را هم می توان ترک کرد :

مانند هر ماده مخدر دیگر کراک را هم می توان ترک کرد :

مانند هر ماده مخدر دیگر کراک را هم می توان ترک کرد :

با داروی ترك اعتیاد ( كپسول گیاهی ترك اعتیاد ) ساخت این موسسه میتوان كراك را ترك كرد

روش ترك كراك براى اولین بار در سال ۱۸۰۰ در تایلند با كاهش مصرف به ترك تدریجى آغاز شد. سال ۱۹۶۴ با كشف متادون، روش‌هاى جایگزین با متادون شروع شد و امروزه براى مرحله سم‌زدایى پروتكل‌هاى درمانى متفاوتى وجود دارد.
سه درمان اصلى دارویی، سم‌زدایى فوق سریع URD كه درد و خماری ندارد و رفع علائم ترك، درمان رفتارى و شناختى و درمان‌هاى اجتماعى و خانوادگى مورد استفاده قرار مى‌گیرد.
اما اگر فردی واقعا قصد دارد قبل از مرگ از شر این افیون خلاص شود باید بداند كه شخص معتاد با آگاهی از مراحل مختلف سم زدایی، دارو درمانی، شركت در جلسات و این مطلب مهم كه ترك اعتیاد، بازگشت به زندگی و تولدی دوباره خواهد بود، به مراكز درمانی معتبر مراجعه نماید. همچنین دوستان و خانواده این افراد باید شرایط ناگوار آنها را درك نموده و در این راه از پشتیبانی او دریغ نورزند تا شخص معتاد بتواند با موفقیت و در زمان كوتاه تری به حالت طبیعی باز گردد.

والدین مراقب باشید:

مواد مخدر و اعتیاد به آن خطرناكترین پدیده جامعه امروزی بحساب می‌آید كه جز تباهی، نابودی، بیماری، پشیمانی و مرگ چیزی به دنبال نخواهد داشت.
نتیجه و عاقبت افرادی كه به مصرف مواد مخدر رو می آورند باید درس عبرتی برای افراد دیگر بخصوص جوانان باشد تا بخاطر شادی‌ها، خوشی‌ها و اثرات زودگذر و تحت تاثیر دوستان ناباب هرگز حتی فكر مصرف آنها را نیز به خود راه ندهند.
معاشرت با دوستان ناباب، وجود معتاد در خانه، بیكاری، اختلافات خانوادگى و همچنین كنجكاوى از عوامل مصرف مواد مخدر در بین نوجوانان و جوانان ذكر مى‌شود به همین دلیل خانواده باید در مقابل فرزندانشان به سوالات كنجكاوانه آنان با حوصله جواب دهند و دوستانشان را كنترل كنند.

هچنین مواظب پول توجیبى فرزندانتان باشید.  پول توجیبى زیاد در سیگارى شدن نوجوانان تاثیر بسیار زیادى دارد، همچنین قرار گرفتن در جمع دوستان ناباب و نداشتن قدرت «نه» گفتن آنها را به سوى مصرف مواد مخدر مى‌كشاند.
وقتى نوجوانان به مصرف مواد مخدر روى مى‌آورند پس از مدتى دچار افسردگى شده و خودشان را از دیگران جدا مى‌كنند همین رفتار باعث مى‌شود كه محیط مدرسه كم‌كم برایشان خسته كننده شده و در نهایت از درس و تحصیل ترد مى‌شوند.
حتى در بسیارى به دلیل اینكه فكر مى‌كنند راهى براى بازگشت ندارند، دست به خودكشى مى‌زنند.


برچسب ها: دانش‌آموزان در معرض مستقیم اعتیاد ، معتادان كراك ، تزریق كراك ، عوارض اجتماعی کراک ، مواد ، اجساد كراكی‌ ، مصرف كراك ، راه حل ترک کراک چیست ، ترك كراك ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.